SZKOLNE NARODOWE CZYTANIE 2020

Narodowe Czytanie – „polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie” Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a 2018 roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 r. Nowele polskie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W dniach 04.09- 10.09 2020 r. roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję, organizowaną przez prezydenta RP.

Akcję wspólnego czytania w bibliotece rozpoczęła kl. 6c już 4 września. Następnie czytały klasy 6a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b. Czytaliśmy scenę „W chacie wdowy”.

Przygotowane w bibliotece szkolnej stroje, rekwizyty i czytanie z podziałem na role były formą świetnej literackiej zabawy. Nie brakowało momentów, kiedy zwłaszcza starsi uczniowie, z zaciekawieniem słuchali, co Balladyna i Alina odpowiedzą na pytanie Kirkora: „Czy mnie kochacie moje smugłe łanie?”

Interpretacja fragmentu „W chacie wdowy” była formą świetnej zabawy i zachęca do przeczytania całości utworu oraz do tego, że w następnych akcjach, gdzie czytanie będzie połączone z teatrem - chętnie weźmiemy udział (tak powiedziały Hania i Helena z kl. 8a).

                                                                     Nauczyciel biblioteki

 

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.