Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22. kwietnia. W 1990 r. uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym. Do dziś jest to dobra okazja do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamianie o zagrożeniach do jakich możemy doprowadzić, gdy przestaniemy dbać o naszą planetę.

Każdy z nas zastanawia się czy może coś zrobić dla Ziemi? Czy mój drobny wkład ma jakieś znaczenie? TAK! Jeśli każdy z nas zrobiłby dla planety jedną małą rzecz, na pewno byłoby to odczuwalne. Dbanie o środowisko jest dziecinnie proste. O Ziemię powinniśmy troszczyć się codziennie, nie tylko od święta. Zacznijmy od zrezygnowania z plastikowych butelek lub jeśli to możliwe zamieńmy auto na rower.

W klasach 1-3 mimo pandemii również pamiętamy o Dniu Ziemi. Dzieci były bardzo zaangażowane w realizację tematu, chętnie opowiadały jak małymi krokami można dbać o środowisko. Podczas lekcji obejrzeliśmy filmy poświęcone zachowaniom proekologicznym. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci oraz jaki kolor mają poszczególne pojemniki na odpady. Wszyscy powinniśmy pamiętać o oszczędzaniu wody oraz prądu. Musimy być świadomi jakie będą skutki zanieczyszczania środowiska. Celem lekcji w tym dniu było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody. Uczniowie z tej okazji na lekcjach zdalnych wykonali piękne prace przedstawiające Ziemię, plakaty promujące ekologię oraz zabawki z recyklingu, a nawet akcesoria, takie jakie piórnik czy torebka, które można podziwiać w galerii.

Po powrocie do szkoły dzieci chciałyby promować proekologiczne postawy. W głowach dwóch uczennic: Laury Zawadki z 3a oraz Frani Łebkowskiej z 3c narodził się pomysł z tym związany. Dziewczynki chcą przygotować i rozwiesić plakaty w szkole i na szkolnym ogrodzeniu z hasłami związanymi z dbaniem o środowisko oraz nie zaśmiecaniem swojego otoczenia. Taki pomysł nasunął im się po spacerze w lesie, gdzie zobaczyły bardzo dużo śmieci. 

Los Ziemi nie jest dzieciom obojętny! Chociaż mają niewiele lat, chcą mieć wpływ na los swojej planety.  

Joanna Koźniewska-Gałka

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 952-147-19-36

REGON: 000799575