Jak wysłać list do przeszłości? Jak sprawić, aby nasze myśli, ubrane w słowa, pokonały ponad 200 lat i dotarły do patrona naszej szkoły Stanisława Staszica?

Może wykorzystamy wóz pocztowy zbudowany przez Julkę z 5b, gołębia Toli z 7c, butelki przygotowane przez Basię z 5b i Bartka z 5a, a może poprosimy o pomoc pupila Zosi z 7c?

Nadawcy listów postarali się o to, aby Stanisław Staszic jak najwięcej dowiedział się o życiu ucznia w XXI w. Przedstawili siebie, opisali naszą szkołę, starali się przybliżyć adresatowi świat, w którym żyjemy. „Komputer to taka maszyna z klawiszami, z takimi jak w fortepianie, tylko, że te klawisze są malutkie i mają 1,5 centymetra szerokości i wysokości też 1,5 centymetra i są na nich napisane litery i cyfry. Do komputera mamy myszkę. Pewnie teraz Pan pomyśli, że używamy myszy czyli zwierząt do obsługi komputera, ale to nie jest taka mysz.”(Jacek z 5b) W listach nie zabrakło również odwołań do ważnych dla Polaków wydarzeń historycznych oraz informacji, które na pewno byłyby dla Staszica źródłem radości i dumy: „W naszym kraju wydarzyło się wiele dobrego. Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., po 123 latach niewoli. A od 2004 r. jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Nasz kraj bardzo się zmienił. Rozwinęła się gospodarka, wybudowano wiele dróg. Polacy odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach.” (Filip z 4b) Uczniowie wnikliwie poznawali biografię Staszica – patrioty, polityka i chętnie podejmowali w listach dyskusję z autorem „Przestróg dla Polski”. Zadawali również trudne pytania: „Czy dzieci Zamoyskiego były grzeczne? Pewnie tak, skoro stosował Pan drastyczne metody wychowawcze.”(Mateusz z 6c) albo „Czy mógłbyś porozmawiać jak facet z facetem z COVIDEM, żeby się uspokoił i odszedł?”(Mateusz z 6c).

Każdy z listów jest inny, wyjątkowy i bardzo ciekawy, ich zbiór stanie się cenną szkolną pamiątką! 

                                                                           K. Grodecka, E. Florczuk

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 952-147-19-36

REGON: 000799575