Patriotyzmu i miłości do Ojczyzny należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja, to święta, które są szczególnie ważne w historii Polski.

My Polacy musimy pamiętać, dlaczego je świętujemy i komu zawdzięczamy? Zwłaszcza, że dzisiaj patriotyzm jest czymś innym niż 100 lat temu. W tamtych czasach Polak był gotów oddać życie za swoją Ojczyznę. Dzisiaj patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, flagi, języka polskiego i historii. Przejawem patriotyzmu jest też szanowanie polskiej tradycji i kultury.

30. kwietnia uczniowie klasy 2b obchodzili je w tym roku w sposób szczególny: razem a jednak osobno. Gdyby nie okoliczności, w jakich się znaleźliśmy, naszą sale udekorowalibyśmy barwami narodowymi, panowałby podniosły nastrój. Aby upamiętnić te dni w ramach lekcji zdalnych, każde dziecko odświętnie ubrane, przed monitorem, wzięło udział w krótkiej lekcji historii. Uczniowie obejrzeli prezentacje dotyczącą barw narodowych, wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z mistrzem Janem Matejko i jego obrazem "Konstytucja 3 maja 1791"oraz wykonali flagi i kotyliony.

Takie zajęcia rozbudzają uczucia patriotyczne i kształtują postawy szacunku do kultury i tradycji oraz rozwijają poczucia własnej tożsamości narodowej.

Zofia Kaszycka