Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w nietuzinkowym konkursie języka angielskiego!

Przedmiotem konkursu jest samodzielne wykonanie lapbooka prezentującego dowolny wybór idiomów występujących w języku angielskim. Idiomy…. a co to takiego?!

Otóż idiomy to konstrukcje językowe, które występują w większości języków. Są ich swoistą cechą charakterystyczną. Te szczególne wyrażenia językowe cechują się tym, że ich znaczenie jest zupełnie inne, niż wskazywałyby poszczególne jego części. Angielskie idiomy to cała masa zwrotów, które można zastosować w najróżniejszych sytuacjach. Stosuje się je dla wzbogacenia konwersacji. Dzięki nim język angielski jest bardziej interesujący. Twierdzi się, że stopień znajomości idiomów wskazuje na to, jak dobrze ktoś opanował dany język.

 

Przykładowe idiomy z ich polskimi odpowiednikami:

a piece of cake – bułka z masłem

it rains cats and dogs – leje jak z cebra

it costs an arm and a leg – to kosztuje majątek

once in a blue moon – raz na ruski rok (bardzo rzadko)

feeling under the weather – czuć się chorym

 

Do swojego autorskiego lapbooka można wybrać dowolne idiomy: mogą być niepowiązane ze sobą, a można też stworzyć zbiór idiomów, w których występują np. zwierzęta, części ciała czy też zaprezentować idiomy związane tylko z jedną dziedziną życia, np. z pracą, zdrowiem czy też podróżami. Możliwości jest wiele, ogranicza Was tylko wasza ciekawość i pomysłowość.

Do dzieła!

Na prace konkursowe czekamy w szkole do 14 czerwca.

Good luck!

Your English teachers

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 952-147-19-36

REGON: 000799575