Dzień czytania książek to okazja, by zachęcić do tej rozrywki wszystkich, zwłaszcza tych, którzy z lekturą są na bakier.

Czytanie kształtuje umiejętność skupienia uwagi, na jednej czynności przez długi czas. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy zdolność ta zanika w wyniku kontaktu z nowymi mediami.

Świętować można na wiele sposobów. Jeśli czytasz książki na co dzień, warto tego dnia poczytać w innym miejscu. Być może miejsce to stanie się ulubionym. Przy sprzyjającej pogodzie można czytać na zewnątrz. Dzięki temu druga korzyścią będzie przebywanie na świeżym powietrzu.

Klasy trzecie chętnie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach.  Chętnie czytają i dzielą się ciekawymi propozycjami.  W zeszłym roku szkolnym pisały lekturowniki, w których zamieszczały recenzję danej pozycji i ubarwiały swoją ilustracją. Nie było więc dla nich problemem, by przynieść do klasy ulubioną książkę i przeczytać pozostałym kolegom najciekawszy fragment.  I tak poznaliśmy przygodę Lessego i Mai, którzy rozwiązywali kolejną detektywistyczną zagadkę. Dowiedzieliśmy się w jakie tarapaty tym razem wplątał się Mikołajek i kto mu pomógł się z nich wykaraskać. Poznaliśmy historię Warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych oraz ciekawostki na temat modelów aut w niej produkowanych i projektowanych.  Zapoznaliśmy się z historią małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach.

Książki pozwalają przeżywać dzieciom wspaniałe emocje i są najlepszym źródłem wiedzy.  Głośne czytanie jest motywem przewodnim święta, jest to z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu.  Dlatego warto obchodzić je każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choć 30 minut dziennie, będzie to prawdziwy sukces.

Zofia Kaszycka

 

 

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 952-147-19-36

REGON: 000799575