Praca zespołowa jest niezwykle cenną umiejętnością na rynku pracy, docenianą przez wielu pracodawców. Aby nie zanudzać mówieniem o pracy zespołowej, na zajęciach z doradztwa zawodowego, uczniowie klas ósmych przekonali się na własnej skórze, jak budować efektywny zespół.  Zmierzyli się z wyzwaniem "Mashmallow challenge". 

Zadanie było następujące. Mając do dyspozycji: 20 nitek nieugotowanego spaghetti, metr taśmy malarskiej, metr sznurka, 1 piankę Mashmallow  - zespoły złożone z kilku osób miały zbudować jak najwyższą, samodzielnie stojącą konstrukcję. Czas przeznaczony na pracę od momentu rozdania materiałów, to 18 minut. Pianka miała być umieszczona na szczycie wieży.  Minimalna wysokość, umożliwiająca zaliczenie zadania, to 50 cm. Wygrywa ten zespół, który zbuduje najwyższą konstrukcję.

Proste? Tak się wydaje. W praktyce jednak okazuje się inaczej. Pracujesz z innymi nad niestandardowym problemem, który nie ma jednego rozwiązania. Dochodzi presja czasu i konkurencji. 

Ćwiczenie uzmysławia między innymi, że w pracy zespołowej ważna jest wspólna koncentracja na celu i zaangażowanie wszystkich, o ile zespół nie jest zbyt liczny. Pokazuje też, że grupa może zrobić coś, czego nie jest w stanie zrealizować pojedynczy człowiek. Jeśli nie wierzysz ? Spróbuj sam. Zorientujesz się, że dwie ręce, to za mało. Nie mówiąc o  pomysłach na to, jak to zrobić?

 

Poniżej – uczniowie klas ósmych podczas budowania wieży na zajęciach z doradztwa zawodowego. Zwycięzcami została grupa chłopców z klasy 7b w składzie: Janek Mackiewicz,  Sebastian Kobus, Karol Kapczyński, Janek Zientak

 

Marta Kwiatkowska