Wycieczka w kosmos!

Uczniowie klas: 4c, 6a i 6b 8 października 2021 roku w niezwykle interesujący sposób poznawali historię podboju kosmosu.

„COSMOS DISCOVERY” –  to fascynująca kosmiczna wystawa z eksponatami NASA. To, co  do tej pory mogliśmy oglądać jedynie na ekranach naszych telewizorów, komputerów, smartfonów, dzięki organizatorom wystawy, znalazło się tuż, tuż, na wyciągnięcie ręki. Widzieliśmy oryginalne części promów kosmicznych, stacje orbitalne, statki kosmiczne, prawdziwe podzespoły, historyczne elementy wyposażenia astronautów, kolekcję oryginalnych skafandrów, stację orbitralną MIR w skali 1:1, setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, eksponaty z misji kosmicznych, w których brała udział także Polska. Mogliśmy wejść do stacji orbitalnej MIR, obejrzeć statek Mercury, statek kosmiczny Apollo 11, kokpit promu kosmicznego Columbia, rakietę kosmiczną Saturn V, a także oryginalną dyszę promu kosmicznego oraz statek kosmiczny Sojuz. Przekonaliśmy się, że posiłki astronautów wcale nie wyglądają apetycznie, a kapsuły, którymi astronauci wracają na ziemię bywały mniejsze od naszych dwuosobowych namiotów, czy domków na drzewie. Wiedzę, zdobytą podczas zwiedzania wystawy, wykorzystaliśmy do rozwiązania trudnego testu, a ci najbardziej uważni, uzbierali 9 stempelków układających się w napis Armstrong. Najodważniejsi zdecydowali się na prawdziwy trening zdobywcy kosmosu – trening rotacji i obciążeń – żyroskop. Większość śmiałków orzekła – było fantastycznie, ale nigdy więcej! Byli też tacy, którzy chętnie powtórzyliby to doświadczenie. Ci, którzy zdecydowali się na trening z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii 3D w interaktywnym, kosmicznym obozie, również byli pod ogromnym wrażeniem.

To fascynujące, że możliwości ludzkiego umysłu są nieograniczone, a to, co dla niektórych było utopią, odległym marzeniem, nierealną wizją, na naszych oczach stało się rzeczywistością. Miejmy nadzieję, że ludzkość będzie potrafiła wykorzystać te zdobycze nauki i techniki dla dobra całego Świata i Wszechświata.

Katarzyna Grodecka