Klasa 3b w bieżącym roku szkolnym odbyła już trzy wycieczki mające na celu przede wszystkim integrację zespołu klasowego. Przyszedł więc czas na coś poważniejszego.

Zbliża się nasze najważniejsze święto narodowe - odzyskanie niepodległości, w związku z tym udaliśmy się na warsztaty muzealne pt. „Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych” do muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zajęcia zostały przygotowane w formie „teatru w walizce”. W czasie spotkania uczniowie byli czynnie zaangażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatach. Pozwoliło im to poznać nowe pojęcia nie tylko w sposób intelektualny, ale też doświadczyć ich fizycznie oraz emocjonalnie.  Zajęcia miały charakter interaktywny, łączyły elementy spektaklu lalkowego z pedagogiką zabawy. Istota niepodległości została uczniom przedstawiona w bardzo zrozumiały sposób.

Ważne jest, by uczniów już w najmłodszym wieku zainteresować historią, zachęcić do stawiania pytań oraz pokazać, że przeszłość może nas inspirować „tu i teraz” do działań na rzecz dobra wspólnego. Ważnym punktem odniesienia jest dla nas postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wartości wyznawane przez niego, jak i twórców Niepodległej Rzeczypospolitej. Dlatego chętnie wrócimy do Muzeum, by bliżej poznać tę ważną  w historii Polski niepodległej postać. Przy okazji zwiedzić całe muzeum, czego nie udało nam się dokonać za pierwszym razem.

 

Zofia Kaszycka