Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety.

Nadwaga to choroba naszych czasów, która przyczynia się do problemów ze zdrowiem.  Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.

Nasza szkoła od wielu już lat bierze udział w programach: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole.” Programy te wspierają w propagowaniu idei zdrowego żywienia. Są doskonałym punktem wyjścia do wielu rozmów i warsztatów o zdrowym jedzeniu.

Dlatego propagując właściwy tryb życia i odżywiania, uczniowie klasy 1-3 próbowali na takie kluczowe pytania znaleźć odpowiedzi:

  1. Dlaczego warto (nie warto) jeść fast foody?
  2. Jakie napoje powinniśmy pić, które są wskazane, których nie wolno?
  3. Co powinna zawierać dieta zdrowego dziecka? (ilość i jakość posiłków i jakie?)
  4. Czy warto jeść słodycze? Dlaczego?
  5. Które produkty spożywcze są szczególnie wartościowe ze względu na bogactwo witamin i minerałów. Których nie powinno zabraknąć w diecie dziecka, jakich spożywać nie wolno?
  6. Dlaczego woda jest tak ważna w naszym życiu i dlaczego powinniśmy ją oszczędzać?

Z przekonanie kolegów o słuszności swojej wypowiedzi, do zdrowego odżywiania i stylu życia świetnie poradziła sobie klasa 3b. A żeby uatrakcyjnić swoje wypowiedzi przygotowali prezentacje.  Nikt nie miał wątpliwości, jak ważne jest to co jemy, kiedy i w jakich ilościach, by czuć się dobrze, i nawet najwięksi miłośnicy słodkich przekąsek, znaleźli rozwiązanie na ich zdrowszą alternatywę.

Zofia Kaszycka