SZKOLNE NARODOWE CZYTANIE 2020

Narodowe Czytanie – „polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie” Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a 2018 roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 r. Nowele polskie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W dniach 04.09- 10.09 2020 r. roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję, organizowaną przez prezydenta RP.

Akcję wspólnego czytania w bibliotece rozpoczęła kl. 6c już 4 września. Następnie czytały klasy 6a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b. Czytaliśmy scenę „W chacie wdowy”.

Przygotowane w bibliotece szkolnej stroje, rekwizyty i czytanie z podziałem na role były formą świetnej literackiej zabawy. Nie brakowało momentów, kiedy zwłaszcza starsi uczniowie, z zaciekawieniem słuchali, co Balladyna i Alina odpowiedzą na pytanie Kirkora: „Czy mnie kochacie moje smugłe łanie?”

Interpretacja fragmentu „W chacie wdowy” była formą świetnej zabawy i zachęca do przeczytania całości utworu oraz do tego, że w następnych akcjach, gdzie czytanie będzie połączone z teatrem - chętnie weźmiemy udział (tak powiedziały Hania i Helena z kl. 8a).

                                                                     Nauczyciel biblioteki

 

 

Kolejny wieczór teatralny na platformie Teams miał miejsce 24 czerwca o godz. 20.00. Na zakończenie realizowanego w drugim półroczu bibliotecznego  projektu „W świecie bajek”, koło teatralne przygotowało i zaprezentowało dwa spektakle : „Zbuntowany Czerwony Kapturek” i „Królewna - Żabka” ( na podst. bajki rosyjskiej).

W przedstawieniach oprócz dzieci, wystąpiły mamy i panie Nauczycielki. Ileż radości sprawiły odpowiednie kostiumy, gesty , mimika, głos dostosowany do roli granej postaci. Teatr to kultura żywego słowa. Wyrazista artykulacja jest ważnym czynnikiem mowy scenicznej. Z zachwytem słuchaliśmy Zosi z 5c, która grała główną rolę w „Zbuntowanym Czerwonym Kapturku”, a Pani Mazur nikt nie rozpoznał w roli Czarownicy(„Królewna -Żabka” ). Uczniowie w trakcie prezentacji przedstawień potrafili uzewnętrznić niezwykle wrażliwą stronę ich natury do okazywania emocji, uczuć, bogatej wyobraźni. Zachwycała gra Darii, Michała, Maćka, Julka, Antka, Asi, Sary, Oli, Basi, Mateusza, Piotrka.

Praca z dziećmi przy tworzeniu teatru jest niesamowicie ciekawa, daje wiele radości, zwłaszcza, gdy uczniowie obdarzeni bogatą wyobraźnią, mają niezliczone pomysły i ciekawe sugestie. A dzięki takim działaniom wzrasta w nich poczucie wartości, samooceny, czują się ważne i docenione. Uczą się odwagi, stają się radośniejsze, otwierają się na innych. Teatr aktywizuje ciało i umysł.

Przed nami nowy rok szkolny. Mamy nadzieję na nowe doświadczenia artystyczne i nawiązanie pięknych i przyjaznych relacji.

J. Rosłoniec i E. Florczuk

 

Iwona Bukowska 

Nadmorska przygoda

Mała Zosia wracała z mamą do swojego letniego domku nad morzem. Chciały w mieście kupić prezent dla brata Zosi na jego 7. urodziny, jednak gry o której tyle opowiadał Staś, nie było w żadnym sklepie. Dopiero w małym sklepiku na przedmieściu udało im się kupić wymarzoną przez Stasia grę „Skojarzenia”. Zarówno mama jak i Zosia były już bardzo zmęczone. Nogi z trudnością stawiały następne kroki, a do domu, przez lasek, było jeszcze dosyć daleko. W pewnym momencie dziewczynka zobaczyła ścieżkę prowadzącą z lasku na plażę. Postanowiły z mamą, że trochę sobie odpoczną. Kiedy doszły do plaży, zdjęły buty i poczuły przyjemne ciepło nadmorskiego piasku. Ich oczom ukazało się spokojne morze. W oddali, na horyzoncie, widać było biały statek, a po niebie fruwały wesołe mewy. Trawy na wydmach wyglądały jakby wiatr o nich zapomniał i stały spokojnie, niemal bezszelestnie. Wszystko zachęcało do odpoczynku i wytchnienia. Zosia położyła się i zaraz poczuła na plecach cudowne ciepło piasku. Lekki wiaterek muskał jej buzię, a słoneczko rozleniwiało swoim ciepłem. Dziewczynka czuje jak całe jej ciało staje się ciężkie, nie ma siły podnieść ani ręki, ani nogi. Fale leniwie przybijają do brzegu, ich szum jest taki delikatny. Zosia słyszy jedną falę, drugą, trzecią... Jest jej dobrze, przyjemnie i ciepło. Do uszu dziewczynki dociera odgłos przylatujących mew. One również wybrały to miejsce na odpoczynek po długim locie. Powieki Zosi stają się coraz cięższe. Czuje jak wiaterek delikatnie głaszcze jej głowę, rączki potem brzuszek i nóżki. Ciepło przepływa od głowy aż do stóp. Dziewczynka zasypia na chwilę. Nagle, na czystym dotychczas niebie pojawiły się małe chmurki – jedna, druga, trzecia, aż nazbierało się ich tyle, że zaczęły zasłaniać słonko. Fale morskie też zrobiły się większe i już bardziej odważnie przybijały do brzegu. Wyglądało tak, jakby chciały dołączyć do zabawy chmurek na niebie. W pewnym momencie jakaś kropelka spadła na nosek śpiącej Zosi, potem następne na policzki. To coraz wyższa fala morska, odbijając się od brzegu powodowała, że pojedyncze kropelki słonej wody spadały na buzię Zosi. Wiaterek również dołączył do zabawy fal i chmurek. Zosia poczuła jak jego chłodny powiew przenika przez jej nogi, ręce, brzuszek, aż do głowy. Otworzyła powoli oczy i zobaczyła uśmiechniętą twarz mamy, która przyglądała się jak córeczka marszczy nosek, gdy spadały na niego kropelki wody. Było im tu dobrze i przyjemnie, ale musiały już wracać do domu, gdzie czekała babcia i jej wspaniałe pierogi z jagodami. Wiedziały jednak, że jeszcze nie raz tu wrócą.

 

Z okazji Dnia Matki 28 maja o godz. 20.00 odbyło się spotkanie, na którym gościliśmy nie tylko uczniów. Oni zaprosili tu najmilszych swemu sercu gości - Mamy.

Na spotkaniu online w zespole Biblioteka uczniowie składali Mamom życzenia, czytali własne napisane na tę uroczystość wiersze.

Prowadzącymi byli Gabrysia Drozdek i Wiktor Kluczyk z kl. 7b oraz Janusz Wróblewski, który przedstawił piękne myśli o Matce.

Wiersze  prezentowali: Antek Mościcki kl. 1b, Antek Florczuk , Nikola Łuszczyńska kl. 2a, Julia Popis kl. 3b, Bartosz Forster z 4a, Zosia Jesionek kl. 5a, Mateusz Osiecki z 5c, Sofija Ciechowskaja z 5c, Basia Zalewska, Ola Demiańczuk, Kinga Dąbrowska z kl. 5b, Natalia Stawicka z 6a, Janusz Wróblewski z 6a, Filip Dzieniecki z 7a, Gabrysia Drozdek z 7b, Wiktor Kluczyk z 7b. Bardzo nam było miło, ponieważ dołączyła do spotkania i przeczytała piękny wiersz absolwentka naszej szkoły - Karolina Kluczyk (obecnie uczennica szkoły średniej).

Wszystkim mamom przyjemnie było słuchać wierszy napisanych dla nich przez ich dzieci.

Występ bardzo się podobał. Po recytacji, mamy dziękowały za miły wieczór.

Spotkanie przygotowały Jadwiga Rołoniec i Ewa Florczuk

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.