Regulamin konkursu

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI- VIII. Przebiega w III etapach.
 2. Nauczyciele zgłaszają chęć udziału danej szkoły w konkursie do dnia 24 stycznia 2020 r.
  W tym celu wypełniają załączony formularz i przesyłają na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do szkół, które zgłoszą udział w konkursie, zostanie przesłany drogą elektroniczną test wraz z kluczem odpowiedzi. Etap szkolny powinien się odbyć w dniach 29 -31 stycznia 2020 r. Testy sprawdza szkolna komisja konkursowa. Do 7 lutego 2020 r. do organizatora powinien dotrzeć protokół  przebiegu konkursu według wzoru dostarczonego z testem.
 3. Uczestnicy startujący w pierwszym etapie szkolnym mają za zadanie przeczytać tragedię Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” i rozwiązać test z pytaniami wielokrotnego wyboru oraz pytaniami otwartymi otrzymanymi od organizatora konkursu. Do etapu międzyszkolnego przechodzi jeden uczeń z najwyższą punktacją z każdej startującej szkoły.
 4. W sytuacji, gdy powstaną trudności z wyłonieniem jednego zwycięzcy (np. czworo uczniów uzyska tę samą wysoką liczbę punktów), szkolny koordynator konkursu powinien przeprowadzić dogrywkę. Jej forma pozostaje w gestii szkolnego koordynatora. W etapie międzyszkolnym może wziąć udział tylko jedna osoba z danej szkoły.
 5. Etap międzyszkolny będzie składał się z dwóch części –półfinału i finału. Obie rozegrają się 6 marca 2020 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. W części półfinałowej uczestnicy rozwiązują test. Do ścisłego finału przechodzi dziesięcioro uczniów z najwyższą punktacją. Finał będzie miał charakter turnieju. Uczniowie staną do rywalizacji w konkurencjach związanych z treścią książki Juliusza Słowackiego oraz wyszczególnionymi poniżej  Uczestnicy powinni wykazać się spostrzegawczością, refleksem, dobrą pamięcią, umiejętnością skojarzeń, a przede wszystkim, znajomością lektury.
 6. Dla uczestników II etapu konkursu, ich opiekunów oraz dla szkół startujących w konkursie przewidziane są dyplomy pamiątkowe. Zdobywcy miejsc I - III otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Dzielnicy Targówek.
 7. W przypadku zgłoszenia dużej liczby szkół organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany formuły II etapu po wcześniejszym powiadomieniu uczestników. Zagadnienia konkursowe nie ulegną
 8. Opiekun ucznia startującego w etapie półfinałowym zobowiązany jest do dostarczenia organizatorom w dniu półfinału podpisanych załączników 2 i 3.

 Chętni uczniowie zgłoszą się do biblioteki

Zakres materiału

ETAP SZKOLNY

 • Słowacki „Balladyna”

PÓŁFINAŁ I FINAŁ

 • Słowacki „Balladyna”
 • biografia J. Słowackiego na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_S%C5%82owacki
 • pojęcia z zakresu teorii literatury i nauki o języku, np. dramat, tragedia, didaskalia, akt, scena, dialog, monolog, motyw, symbol, kontrast, ironia, tytuł, podtytuł, przedmowa, epilog, puenta, punkt kulminacyjny, środki stylistyczne, archaizm, eufemizm, anachronizm.
 • W eliminacjach szkolnych I miejsce zajęła Joanna Dębek z kl. 6a. Gratulujemy !