• MY na festiwalu „SZTUKA DZIAŁA 2017”  Niemożliwe ? Możliwe !!! – happening „DIALOGI”
          • MY na festiwalu „SZTUKA DZIAŁA 2017” Niemożliwe ? Możliwe !!! – happening „DIALOGI”

• W  drugich klasach gimnazjalnych  - w SP 171 podejmujemy się wielu działań związanych ze sztuką . W listopadzie postanowiliśmy rozwijać talenty uczniów w kierunku teatralnym.  W związku z powyższym nawiązaliśmy współpracę ze SCEK, a ściślej z panią reżyser- Edytą Ganc. W efekcie prowadzonych rozmów , postanowiliśmy  wziąć udział w warszawskim festiwalu „Sztuka Działa 2017”przygotowując międzypokoleniowy happening dotyczący  rozmów o sztuce w szerokim tego słowa znaczeniu .

Podczas licznych spotkań  uczyliśmy się wielu technik teatralnych. Jednak  najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia okazały się rozmowy , wymiana poglądów , szukanie odpowiedzi, na pytania-  Co  jest w życiu ważne ?, Czym jest sztuka-  jaki jest jej  sens czy bezsens ? Skąd się bierze potrzeba  tworzenia lub jej brak ? Młodzież mogła korzystać z bogactwa doświadczeń, wiedzy, mądrości pokolenia swoich dziadków, które już z pewnym dystansem patrzy na otaczający nas  świat. Seniorzy zaś mogli przekonać się jak  obecną rzeczywistość widzi  młodzież, nauczyć się jej języka. I właśnie sam  proces dochodzenia do życiowych prawd stał się kluczowym elementem przygotowania   scenariusza  międzypokoleniowego  happeningu  pt. „Dialogi”.

Ostatecznie wykrystalizowało się nam  siedem scen, obrazujących różne podejścia do tematu – sztuka . Dzięki pomysłom pani Edyty, a także potencjałowi poszczególnych osób,  sceny zostały przedstawione  w nieoczywisty sposób.

Happening rozgrywał się  jednocześnie w różnych pomieszczeniach, można było podsłuchać  - dialog w kuchni, dialog przed lustrem, spacer intelektualny w stylu Woody Allen’a, dialog nawiązanie – poprzez ruch-taniec, dialog- zamiana ról, dialog – wspólne flow, a także obejrzeć scenę w szklanym pudełku. Publiczność mogła poruszać się swobodnie w przestrzeni Starej Prochowni , w sposób  całkowicie dowolny.

W okolicach każdej ze scen znajdowały się niezobowiązujące scenariusze poszczególnych dialogów , do których widzowie mogli dopisać własne myśli .

Happening odbył się w dniu 30 listopada 2017r. Tego dnia zaskoczyły wszystkich intensywne opady śniegu , więc nie liczyliśmy specjalnie na przybycie licznej publiczności, której chciałoby się  brnąć po nocy przez topniejący  śnieg . Zdziwienie nasze było jednak  ogromne, kiedy pani reżyser otworzyła drzwi do przestrzeni happeningowych, a  przed naszymi oczami pojawił się prawdziwy tłum gości.  Nie mogliśmy zawieźć i daliśmy z siebie wszystko.

Podsumowując  musimy przyznać, iż dla nas – przedstawiających happening – przeżycie ogromne! Dla widzów – zbierając opinie po - również bardzo pozytywne . Wnioski – warto !!!

W happeningu udział wzięli następujący uczniowie klas  gimnazjalnych 2b i 2a : Julia Skorupka, Kalina Nurzyńska,  Kasia  Winiarz, , Julia Poterek, Kinga Ejsmont, Ola Szeląg  Ania Miechowicz , Michał Bodziony, Grzegorz Nidecki oraz Kacper  Wiącek. Organizacyjnie wspierały nas: Pani Dyrektor Ewa Różycka  oraz wychowawczyni klasy 2b – Pani Ania Brzozowska , a także pozostali nauczyciele i rodzice uczniów powyższych klas.  Reżyserią happeningu zajęła się Pani Edyta Ganc.

Słowa podziękowania należą się  także wszystkim uczniom , rodzicom, nauczycielom,  przyjaciołom , którzy tego dnia przybyli na nasz happening do Starej Prochowni                   , dając wyraz temu, że jesteśmy jedną społecznością i to wydarzenie  jest naszą wspólną sprawą.

Za wszystko jeszcze raz serdecznie dziękujemy !!!

Beata Bielska-Karwot

oraz uczniowie klas gimnazjalnych 2b i 2a

Galeria zdjęć

MY na festiwalu „SZTUKA DZIAŁA 2017”  Niemożliwe ? Możliwe !!! – happening „DIALOGI” - Obrazek 1

• WARSZTATY TEATRALNE

• W listopadzie uczniowie klas gimnazjalnych - 2b i 2a  wzięli udział w warsztatach teatralnych w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przygotowując się do międzypokoleniowego pokazu happeningowego "Dialogi" w ramach warszawskiego Festiwalu "Sztuka Działa 2017". Przeżycia  ogromne  - radość, nauka, zabawa,  poszukiwanie odpowiedzi  na ważne życiowe pytania , czerpanie mądrości z doświadczeń życiowych pokolenia dziadków, wymiana poglądów. Jakże trudno w codzienności znaleźć czas na tego typu
            doświadczenia, a jednak udało się !!!  Na próbach okazało się, jak wiele można od siebie nawzajem się nauczyć,  jednocześnie dawać  i czerpać pozytywną energię ze wspólnych działań, tworzyć nowe wartości dzięki skupieniu i współpracy, odkrywać swoje talenty i rozwijać pasje, chcieć być razem w rzeczywistej, a nie wirtualnej przestrzeni. Doświadczenia  w dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu bezcenne!
            Beata Bielska-Karwot

Galeria zdjęć