• Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”
     • Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”

     • „Happening i teatr” – pod takim hasłem  w dniu 22.05.2018 r. odbyło się spotkanie w naszej szkole poświęcone  wspomnianym dziedzinom sztuki.

      Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy – Pan Marian Mahor oraz wybitny historyk sztuki – Pan Lech Stangret.

      Nim jednak znaleźliśmy się w tym miejscu, przeszliśmy pewną drogę.

      Happening w Polsce spopularyzował jako jeden z pierwszych  Tadeusz Kantor i właśnie on  stał się dla nas inspiracją. Zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi happeningami, takimi jak „Cricotage”, „Linia podziału”, „Panoramiczny happening morski”, „ List”, ale największe wrażenie wywarła na nas „Lekcja anatomii wedle Rembrandta.”

      Zadaliśmy sobie pytanie - a jak wyglądałaby taka lekcja dzisiaj, czy bylibyśmy w stanie wykonać współczesną wersję, związaną z np. życiem nastolatków ? Odpowiedź nasunęła się sama - czemu nie?!

      Przewertowaliśmy zasoby internetu, by dowiedzieć się jak najwięcej , jak dokładnie wyglądał happening T. Kantora, ale efekt nas nie zadowolił. Postanowiliśmy udać się do źródeł czyli do słynnej Galerii Foksal, w której odbył się wybrany przez nas happening .

      Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości Tadeusza Kantora, a także był  aktorem w teatrze „Cricot 2” i na dodatek jest powiązany rodzinnie z wybitnym artystą. Lepiej nie trzeba !!!

      Pan Lech  w sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o samym Tadeuszu Kantorze, o jego życiu , twórczości, a w szczególności o jego happeningach. Mało tego, udostępnił nam legendarne archiwum Galerii Foksal. W czarnych rękawiczkach, delikatnie wyjmował ze starych segregatorów unikalne dokumenty. W ten sposób na własne oczy zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia opatrzone żywym komentarzem naszego gospodarza.

      „Wystarczy zrobić tylko pierwszy krok, odważyć się coś oddzielić, aby odkryć nagle nowy, wewnętrzny świat …” – tymi słowami zaczął swój happening Tadeusz Kantor.

      I można śmiało powiedzieć, że już mieliśmy za sobą nasz pierwszy krok. Teraz należało zrobić drugi czyli zabrać się za happening.

      W szkole rozległ się przejmujący dźwięk V Symfonii Ludwika van Beethovena zwiastując początek  niezwykłej lekcji. Pod kierunkiem głównego lekarza anatoma –Kaliny pochyliliśmy się nad naszym kolegą Kacprem , aby dokonać analizy jego psychiki. Krojąc jego sportową bluzę wyjmowaliśmy różne przedmioty, które mogły mieć z nim pewien związek. Cóż one mogły znaczyć dla naszego kolegi ?

      To był czas domysłów, przypuszczeń i  interpretacji, pomagała nam w naszych analizach publiczność. Było zabawnie i niestandardowo.

      Jednak nasz pacjent był innego zdania, wzburzony nadinterpretacją uciekł ze stołu goniąc jednego ze studentów . Na szczęście obaj wrócili cali i zdrowi. I ten humorystyczny akcent zakończył nasz  happening.

      Następnie głos zabrali nasi goście . Pan Lech Stangret opowiedział nam o historii happeningu w Polsce i na świecie, natomiast Pan Burmistrz Marian Mahor – jako znawca teatru, nawiązał do eksperymentalnych form i twórców teatralnych.

      Naprawdę byliśmy zdziwieni , że tyle niesamowitych pomysłów zostało już zrealizowanych.

      Ta niecodzienna „Lekcja anatomii” okazała się kopalnią wiedzy o teatrze i happeningu, a także  źródłem nowych pomysłów i interpretacji świata sztuki, z którego mamy zamiar  jeszcze skorzystać.

      „Sztuka jest tak obszerna i ciekawa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.  Każdy może też spróbować wyrazić się poprzez sztukę; w każdym drzemie artysta, nawet jeśli nie odkryty” .

      Niech powyższe słowa  Manifestu wyrażone  przez Kalinę Nurzyńską, będą przesłaniem , by uczynić nasze życie pełniejszym i ciekawszym o te wartości , jakie niesie ze sobą sztuka .

       

                                                                    Uczniowie drugich klas gimnazjalnych

                                                                    oraz Beata Bielska-Karwot

     • Gdzie jesteś piękna królewno ?

     • Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”.

      Bruno Bettelheim

      Baśń przemawia obrazem, wprowadza w zaczarowany swiat marzeń, pragnień. Baśń przekazuje prawdę o życiu, pomaga wybrać dobro. Jest przykladem poznania siebie i mądrego kierowania uczuciami.. W taki zaczarowany świat przeniosła uczniów klas0-4 historia o pięknej Królewnie, złej Królowej, odważnym Księciu. Była to kolejna próba artystycznej interpretacji baśni  Braci Grimm " Królewna Śnieżka"w nowym wykonaniu uczestników zabawy w teatr. Przedstawienie odbyło się przed Dniem Dziecka jako prezent dla dzieci z klas młodszych od ich starszych przyjaciół.

      "Gdzie jesteś piękna królewno

      Tak trudno odnaleźć Cię

      Jesteś daleko, czy blisko ?

      Królewno, kocham cię "

      Śniżka śpiewała,  kukałuy kukułki, śpiewał książę,tańczyły kwiaty. Pocałunek Księcia  uratował piękną Królewnę.Wszystko skończyło się dobrze. 

      Baśnie ożywają pełnią blasku i szczegółów, a dzieci biorą z niej to, co dla nich najważniejsze. 

      J. Rosłoniec

    • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.
     • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.

     • W dniu 15 czerwca 2018 r. zostaliśmy zaproszeni przez Galerię Narodową Zachęta na konferencję z artystą japońskim od kilkudziesięciu lat mieszkającym w Polsce, związanym z polskimi ruchami awangardowymi- Panem Koji Kamoji. Konferencja była otwarciem jego wystawy pt. "Cisza i wola życia." Spotkanie było niezwykłe, bowiem sam artysta jest wyjątkowy. Jego twórczość jest pełna kontemplacji , prace są  bardzo proste, często składają się jedynie z prostych kresek i abstrakcyjnych elementów zawieszonych w pustej przestrzeni, zachwycają także, równie minimalistyczne, jego instalacje . Z twórczością artysty uczniowie drugich klas gimnazjalnych spotkali się już wcześniej na zajęciach artystycznych tworząc swoje prace nawiązujące do świata artysty. Jego twórczość  pokazała, że obraz nie musi być bardzo skomplikowany by oddziaływać na odbiorcę. Grupa dziewcząt, szczególnie zaangażowanych w działania na polu sztuki, spotkała się z artystą i mogła z nim porozmawiać. Byliśmy bardzo szczęśliwi , ponieważ twórca stroni od mediów i spotkań. Pokazaliśmy Panu Koji nasze prace i mogliśmy porozmawiać z nim o tworzeniu. Artysta był wzruszony i zaskoczony . W trakcie rozmowy zwrócił uwagę na ważny aspekt doświadczania świata i przemyśleń na jego temat, kontemplacji drobnych sytuacji , jak choćby smaku jedzonego  jabłka . Spotkanie dało nam wiele radości i zachęciło do innego spojrzenia na sztukę. Wszystkim polecamy wystawę artysty w Zachęcie pt. "Cisza i wola życia" , gdyż przenosi ona widza w zupełnie inny wymiar istnienia.

      Beata Bielska-Karwot

    • Mam talent
     • Mam talent

     • 14 i 15 czerwca 2018 r. nasi starsi i młodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejetności w szkolnym talent show - "Masz Talent". Mogliśmy podziwiać talenty wokalne, taneczne, malarskie, kabaretowe oraz gry na instrumentach (gitarze i ukulele), a także pokaz sztuki walk (judo), eksperymentów chemicznych oraz układania kostek Rubika na czas.

            Wszyscy bawili się doskonale, a zwyciezcami okazali się wszyscy uczestnicy hojnie nagrodzeni brawami przez publiczność. Jury rozdało mnóstwo nagród. "Masz Talent" stało się tradycją w naszej szkole

      Iwona Kardynał