• ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP 171
     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP 171

     • W Szkole Podstawowej nr 171 w Warszawie stało się tradycją organizowanie  w ostatni piątek września Światowego  Dnia  Tabliczki Mnożenia. W tej  bezpłatnej akcji edukacyjnej biorą udział szkoły z różnych stron świata. Celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja ta cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Zachęca do przypominania sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.  ,,Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy to z reguły młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne  Patrole ( Komisje) Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są oni w losy i przepytują kolegów. Każdy kto pomyślnie zaliczył egzamin otrzymał certyfikat ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia”.  W tym roku w naszej szkole do egzaminu przystąpiło ponad stu uczniów. Wszystkim ekspertom serdecznie gratulujemy.

                                                                          Koordynatorzy akcji – Elżbieta Petrów i Hieronima Olszewska

    • Spotkanie, które zapamiętamy na długo.
     • Spotkanie, które zapamiętamy na długo.

     • Od wielu lat odwiedzamy mieszkańców Domu Opieki, Fundacji Gniazdo Rodzinne w Wesołej.

      Z okazji Dnia Seniora , we wtorek  grupa uczniów z klasy gimnazjalnej z opiekunem szkolnej biblioteki, odwiedziła  naszych podopiecznych,  ludZi starszych, chorych, którym   doskwiera  samotność . Osoby starsze, z racji długich lat życia, mają możliwość spoglądania z dystansem na wartości, jakie preferuje współczesny świat. Mądrość zdobyta dzięki doświadczeniom całego życia, pozwala im dostrzec ulotność tego wszystkiego, co stanowi wartość dla współczesnych ludzi, będących w ciągłej pogoni za zdobywaniem, gromadzeniem, załatwianiem różnych ważnych spraw.

       Ludzie starsi umieją , słuchać , szukają  możliwości , by służyć młodszym swoją mądrością i radą, opartymi na życiowych doswiadczeniach. W takiej atmosferze  mijały  wspólnie spędzone chwile z  mieszkańcami DOS. Przyjmowali nas bardzo życzliwie i z wielką radością, że młodzież o nich pamięta.  Szczególnie miło spędziliśmy  spotkanie z Panią  Marią, byłą nauczycielką i Panią Janiną, która w tym roku obchodziła swoje  setne urodziny. Pani Janina opowiedziała nam  o swoim  losie   Żołnierza Wyklętego, o  odznaczeniu Medalem Niepodległości , spotkaniu z Ojcem Św. Janem Pawłem II. 

      Pani Janina  zwróciła nam uwagę na ważną sprawę wychowawczą. W latach jej młodości,  jak powiedziała „ trzeba było kierować się wyższymi wartościami,  postępować tak, aby innym było lepiej, nie pamiętać o sobie i swoich sprawach, ale być wrażliwym na dobro innych".

      Są wartości, które nigdy się nie starzeją.

      Skromny kwiatek podarowany   każdej osobie na pożegnanie,  zostanie  wspomnieniem i być może  receptą  na optymizm ?  

    • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

    • Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”
     • Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”

     • „Happening i teatr” – pod takim hasłem  w dniu 22.05.2018 r. odbyło się spotkanie w naszej szkole poświęcone  wspomnianym dziedzinom sztuki.

      Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy – Pan Marian Mahor oraz wybitny historyk sztuki – Pan Lech Stangret.

      Nim jednak znaleźliśmy się w tym miejscu, przeszliśmy pewną drogę.

      Happening w Polsce spopularyzował jako jeden z pierwszych  Tadeusz Kantor i właśnie on  stał się dla nas inspiracją. Zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi happeningami, takimi jak „Cricotage”, „Linia podziału”, „Panoramiczny happening morski”, „ List”, ale największe wrażenie wywarła na nas „Lekcja anatomii wedle Rembrandta.”

      Zadaliśmy sobie pytanie - a jak wyglądałaby taka lekcja dzisiaj, czy bylibyśmy w stanie wykonać współczesną wersję, związaną z np. życiem nastolatków ? Odpowiedź nasunęła się sama - czemu nie?!

      Przewertowaliśmy zasoby internetu, by dowiedzieć się jak najwięcej , jak dokładnie wyglądał happening T. Kantora, ale efekt nas nie zadowolił. Postanowiliśmy udać się do źródeł czyli do słynnej Galerii Foksal, w której odbył się wybrany przez nas happening .

      Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości Tadeusza Kantora, a także był  aktorem w teatrze „Cricot 2” i na dodatek jest powiązany rodzinnie z wybitnym artystą. Lepiej nie trzeba !!!

      Pan Lech  w sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o samym Tadeuszu Kantorze, o jego życiu , twórczości, a w szczególności o jego happeningach. Mało tego, udostępnił nam legendarne archiwum Galerii Foksal. W czarnych rękawiczkach, delikatnie wyjmował ze starych segregatorów unikalne dokumenty. W ten sposób na własne oczy zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia opatrzone żywym komentarzem naszego gospodarza.

      „Wystarczy zrobić tylko pierwszy krok, odważyć się coś oddzielić, aby odkryć nagle nowy, wewnętrzny świat …” – tymi słowami zaczął swój happening Tadeusz Kantor.

      I można śmiało powiedzieć, że już mieliśmy za sobą nasz pierwszy krok. Teraz należało zrobić drugi czyli zabrać się za happening.

      W szkole rozległ się przejmujący dźwięk V Symfonii Ludwika van Beethovena zwiastując początek  niezwykłej lekcji. Pod kierunkiem głównego lekarza anatoma –Kaliny pochyliliśmy się nad naszym kolegą Kacprem , aby dokonać analizy jego psychiki. Krojąc jego sportową bluzę wyjmowaliśmy różne przedmioty, które mogły mieć z nim pewien związek. Cóż one mogły znaczyć dla naszego kolegi ?

      To był czas domysłów, przypuszczeń i  interpretacji, pomagała nam w naszych analizach publiczność. Było zabawnie i niestandardowo.

      Jednak nasz pacjent był innego zdania, wzburzony nadinterpretacją uciekł ze stołu goniąc jednego ze studentów . Na szczęście obaj wrócili cali i zdrowi. I ten humorystyczny akcent zakończył nasz  happening.

      Następnie głos zabrali nasi goście . Pan Lech Stangret opowiedział nam o historii happeningu w Polsce i na świecie, natomiast Pan Burmistrz Marian Mahor – jako znawca teatru, nawiązał do eksperymentalnych form i twórców teatralnych.

      Naprawdę byliśmy zdziwieni , że tyle niesamowitych pomysłów zostało już zrealizowanych.

      Ta niecodzienna „Lekcja anatomii” okazała się kopalnią wiedzy o teatrze i happeningu, a także  źródłem nowych pomysłów i interpretacji świata sztuki, z którego mamy zamiar  jeszcze skorzystać.

      „Sztuka jest tak obszerna i ciekawa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.  Każdy może też spróbować wyrazić się poprzez sztukę; w każdym drzemie artysta, nawet jeśli nie odkryty” .

      Niech powyższe słowa  Manifestu wyrażone  przez Kalinę Nurzyńską, będą przesłaniem , by uczynić nasze życie pełniejszym i ciekawszym o te wartości , jakie niesie ze sobą sztuka .

       

                                                                    Uczniowie drugich klas gimnazjalnych

                                                                    oraz Beata Bielska-Karwot

     • Gdzie jesteś piękna królewno ?

     • Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”.

      Bruno Bettelheim

      Baśń przemawia obrazem, wprowadza w zaczarowany swiat marzeń, pragnień. Baśń przekazuje prawdę o życiu, pomaga wybrać dobro. Jest przykladem poznania siebie i mądrego kierowania uczuciami.. W taki zaczarowany świat przeniosła uczniów klas0-4 historia o pięknej Królewnie, złej Królowej, odważnym Księciu. Była to kolejna próba artystycznej interpretacji baśni  Braci Grimm " Królewna Śnieżka"w nowym wykonaniu uczestników zabawy w teatr. Przedstawienie odbyło się przed Dniem Dziecka jako prezent dla dzieci z klas młodszych od ich starszych przyjaciół.

      "Gdzie jesteś piękna królewno

      Tak trudno odnaleźć Cię

      Jesteś daleko, czy blisko ?

      Królewno, kocham cię "

      Śniżka śpiewała,  kukałuy kukułki, śpiewał książę,tańczyły kwiaty. Pocałunek Księcia  uratował piękną Królewnę.Wszystko skończyło się dobrze. 

      Baśnie ożywają pełnią blasku i szczegółów, a dzieci biorą z niej to, co dla nich najważniejsze. 

      J. Rosłoniec

    • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.
     • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.

     • W dniu 15 czerwca 2018 r. zostaliśmy zaproszeni przez Galerię Narodową Zachęta na konferencję z artystą japońskim od kilkudziesięciu lat mieszkającym w Polsce, związanym z polskimi ruchami awangardowymi- Panem Koji Kamoji. Konferencja była otwarciem jego wystawy pt. "Cisza i wola życia." Spotkanie było niezwykłe, bowiem sam artysta jest wyjątkowy. Jego twórczość jest pełna kontemplacji , prace są  bardzo proste, często składają się jedynie z prostych kresek i abstrakcyjnych elementów zawieszonych w pustej przestrzeni, zachwycają także, równie minimalistyczne, jego instalacje . Z twórczością artysty uczniowie drugich klas gimnazjalnych spotkali się już wcześniej na zajęciach artystycznych tworząc swoje prace nawiązujące do świata artysty. Jego twórczość  pokazała, że obraz nie musi być bardzo skomplikowany by oddziaływać na odbiorcę. Grupa dziewcząt, szczególnie zaangażowanych w działania na polu sztuki, spotkała się z artystą i mogła z nim porozmawiać. Byliśmy bardzo szczęśliwi , ponieważ twórca stroni od mediów i spotkań. Pokazaliśmy Panu Koji nasze prace i mogliśmy porozmawiać z nim o tworzeniu. Artysta był wzruszony i zaskoczony . W trakcie rozmowy zwrócił uwagę na ważny aspekt doświadczania świata i przemyśleń na jego temat, kontemplacji drobnych sytuacji , jak choćby smaku jedzonego  jabłka . Spotkanie dało nam wiele radości i zachęciło do innego spojrzenia na sztukę. Wszystkim polecamy wystawę artysty w Zachęcie pt. "Cisza i wola życia" , gdyż przenosi ona widza w zupełnie inny wymiar istnienia.

      Beata Bielska-Karwot

    • Mam talent
     • Mam talent

     • 14 i 15 czerwca 2018 r. nasi starsi i młodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejetności w szkolnym talent show - "Masz Talent". Mogliśmy podziwiać talenty wokalne, taneczne, malarskie, kabaretowe oraz gry na instrumentach (gitarze i ukulele), a także pokaz sztuki walk (judo), eksperymentów chemicznych oraz układania kostek Rubika na czas.

            Wszyscy bawili się doskonale, a zwyciezcami okazali się wszyscy uczestnicy hojnie nagrodzeni brawami przez publiczność. Jury rozdało mnóstwo nagród. "Masz Talent" stało się tradycją w naszej szkole

      Iwona Kardynał

    • ZBIÓRKA CHLEBA I ŻYWNOŚCI DLA JADŁODAJNI
     • ZBIÓRKA CHLEBA I ŻYWNOŚCI DLA JADŁODAJNI

     • "Nawet kubek wody podany spragnionemu nie będzie wam zapomniany"

    • ZACHĘTA SARKIS I MY !
     • ZACHĘTA SARKIS I MY !

     • Za nami  spotkanie w Galerii Narodowej  Zachęta  dotyczące twórczości  współczesnego ormiańskiego artysty Sarkisa. Część piewsza poświęcona była jego obecnej wystawie, natomiast druga to warsztaty w sali wystawowej , gdzie znajdują się prace artysty - olbrzymia neonowa tęcza oraz przechodzące przez całą salę kolorowe również neonowe wiersze haiku.  I właśnie zadaniem uczniów było stworzenie krótkich  haiku , a następnie przedstawienie ich w formie graficznej za pomocą neonowych  sznurków. Tworzenie i zabawa w jednym! Mogliśmy  przekonać się, iż stworzenie tak krótkiego wierszyka nie jest sprawą łatwą , tym bardziej , że należało wykorzystać określone słowa  występujące w tekstach prezentowanych na wystawie.   Oczywiście wszystkim zadanie udało się wykonać bardzo dobrze. Na zdjęciach prezentujemy fragmenty tekstów oraz   nasze twórcze zmagania.           

        Beata Bielska-Karwot        

      Galeria zdjęć

      ZACHĘTA SARKIS I MY ! - Obrazek 1

           

                                                                                     

    • Nauka jest fajna! - warsztaty naukowe
     • Nauka jest fajna! - warsztaty naukowe

     • Nastepnego dnia po uroczystej akademii z okazji święta szkoły najstarsi uczniowie przeprowadzili dla swoich młodszych kolegów doświadczenia naukowe udowadniając, że nauka naprawdę jest fajna.

      galeria zdjęć

      Nauka jest fajna! - warsztaty naukowe - Obrazek 1 Nauka jest fajna! - warsztaty naukowe - Obrazek 2 Nauka jest fajna! - warsztaty naukowe - Obrazek 3 

    • Zima w mieście 22.01-26.01
     • Zima w mieście 22.01-26.01

     • Drugi tydzień ferii rozpoczeliśmy od wizyty w Muzeum Archeologicznym. Poznaliśmy historię tkactwa oraz jak barwione były tkaniny. Na zakończenie odbyły się warsztaty, na których dzieci utkały zakładkę do książki.

      Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 1  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 2  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 3  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 4  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 5  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 6  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 7  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 8  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 9  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 10  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 11  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 12  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 13

      23.01 uczestniczyliśmy na zajęciach w Muzeum Pragi. Dzieci poznały historię dzielnicy Praga oraz jej zabytki. 

      Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 14  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 15  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 16  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 17  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 18  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 19  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 20  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 21  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 22  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 23  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 24  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 25 

       Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 26  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 27

      24.01 Kuchcikowo - Pizzeria Pe-Pe
      Dzieci miały możliwość obejrzenia pizzerii od kuchni. Wykonały samodzielnie, z ulubionymi składnikami pizze.

      Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 28  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 29  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 30  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 31  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 32  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 33  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 34  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 35  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 36  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 37

      Ostatniego dnia Dzieci wyruszyły do ZOO. Przemierzając alejki Ogrodu Zoologicznego oglądały z bliska zwierzęta. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele radości.

      Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 38  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 39  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 40  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 41  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 42  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 43  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 44  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 45  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 46  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 47  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 48  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 49 

      Dzieci podczas akcji chodzą również na zajęcia sportowe organizowane w szkole oraz na lodowisko. Korzystamy z oferty Klubu Kościuszkowiec.

      Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 50  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 51  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 52  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 53  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 54  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 55  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 56  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 57  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 58  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 59  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 60  Zima w mieście 22.01-26.01 - Obrazek 61

    • Zima w mieście - ZAPRASZAMY w drugim tygodniu
     • Zima w mieście - ZAPRASZAMY w drugim tygodniu

     • Tygodniowy plan zajęć ZIMA W MIEŚCIE 2018

      – plan może ulec zmianie w trakcie trwania akcji

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Poniedziałek 22.01.2018

      Wtorek 23.01.2018

      Środa 24.01.2018

      Czwartek 25.01.2018

      Piątek 26.01.2018

      II

      tydzień

      7.30 – 8.00 zbieranie się

      Uczestników, czas organizowany samodzielnie, gry, zajęcia sportowe, rysowanie itp.

       

      Śniadanie

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

      Muzeum Archeologiczne

      Warsztaty z tkactwa g.10.30

      Lodowisko 10-11

      Obiad

      Kino Kościuszkowiec

       

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      16 -17 zajęcia opiekuńcze

      7.30 – 8.00 zbieranie się

      Uczestników, czas organizowany samodzielnie, gry, zajęcia sportowe, rysowanie itp.

       

      Śniadanie

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      Muzeum Warszawskiej Pragi g.12

       

      Obiad

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      16 -17 zajęcia opiekuńcze

      7.30 – 8.00 zbieranie się

      Uczestników, czas organizowany samodzielnie, gry, zajęcia sportowe, rysowanie itp.

       

      Śniadanie

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

      Kuchcikowo - warsztaty

      Lodowisko 10-11

      Obiad

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      16 -17 zajęcia opiekuńcze

      7.30 – 8.00 zbieranie się

      Uczestników, czas organizowany samodzielnie, gry, zajęcia sportowe, rysowanie itp.

       

      Śniadanie

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      Warsztaty „Wiem co jem” 10.40 -11.40

      Lodowisko 11-12

       

      Obiad

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

       

      16 -17 zajęcia opiekuńcze

      7.30 – 8.00 zbieranie się

      Uczestników, czas organizowany samodzielnie, gry, zajęcia sportowe, rysowanie itp.

       

      Śniadanie

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

      Wyjście do ZOO (wyjście ok.9)

       

      Obiad

       

      Kino Kościuszkowiec

       

      Zajęcia integracyjne, twórcze, plastyczne, gry logiczne i strategiczne, ruchowe

       

      16 -17 zajęcia opiekuńcze

    • Zima w mieście 15.01-19.01
     • Zima w mieście 15.01-19.01

     • Ferie rozpoczeliśmy wizytą w Muzeum Żydów Polskich. Na warsztatach poszukiwaliśmy skarbów. 

      Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 1  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 2  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 3  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 4 

      We wtorek dzieci uczestniczyły na warsztatach w Centrum Sztuki Nowoczesnej. Dzieci wspólnie tworzyły ruchomy obraz.

      Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 5  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 6  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 7  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 8  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 9

      Na spotkaniu z policją dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie spędzić ferie. Dzieci wspólnie omówiły zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Pani policjantka przestrzegała dzieci przed ślizganiem się na jeziorach, stawach i rzekach. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały krótkie filmiki obrazujące jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas wypoczynku zimowego.

      Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 10  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 11  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 12  Zima w mieście 15.01-19.01 - Obrazek 13

      Dzieci podczas akcji chodzą również na zajęcia sportowe organizowane w szkole oraz na lodowisko. Korzystamy z oferty Klubu Kościuszkowiec.